اجاره آپارتمان در بوداپست پایتخت مجارستان

هزینه اجاره آپارتمان در بوداپست، پایتخت مجارستان، بسیار مناسب تر از دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. شرایط اجاره آپارتمان در بوداپست کمی با ایران متفاوت است که در این مقاله به تمامی موارد مهم آن می پردازیم.

اجاره آپارتمان در مجارستان
یک نمونه از آپارتمان های نوساز در بوداپست

اطلاعات کلی در باره اجاره آپارتمان در بوداپست

شهر بوداپست توسط رودخانه “دانوب” به دو بخش بودا (BUDA) و پِست (PEST) تقسیم شده است. اکثر دانشگاه ها، مراکز رفاهی، و حمل نقل عمومی در بخش پِست قرار گرفته اند. از این رو، اکثر دانشجو ها در این منطقه اقدام به اجاره آپارتمان می کنند.

طبق عکس زیر، بوداپست از 22 منطقه تشکیل شده است. مناطق 5، 6، 7، 8، و 9، اصلی ترین منطقه های بخش PEST می باشند. تقریبا تمامی دانشجویان در این مناطق سکونت دارند. بیشترین مسیر ممکن از هر کدام از این مناطق به هر دانشگاه، ۳۰ دقیقه می‌ باشد.

بوداپست

مناطق 5، 6، و 7، در مرکز بوداپست، از بافت تاریخی (CLASSIC) برخوردار است. که اصلی ترین جاذبه توریستی این شهر محسوب می شود. به همین دلیل به ندرت می توان ساختمان های نو ساز را در این مناطق پیدا کرد. اما بسیاری از این ساختمان ها بازسازی شده و دارای معماری داخلی مدرن می باشند. و فقط ظاهر بیرونی آنها است که قدیمی به نظر می رسد.

اگرچه، اکثر ایران مقیم بوداپست، طرفدار خانه های کلاسیک نیستند و بیشتر در ساختمان های نو ساز در مناطق 8 و 9 سکونت دارند. در کل وضعیت آپارتمان های بوداپست را می توان به 3 حالت توصیف کرد:

 1. آپارتمان های قدیمی
 2. آپارتمان های قدیمی بازی سازی شده
 3. آپارتمان های نو ساز و مدرن

شرایط اجاره آپارتمان در مجارستان

 • تقریبا تمامی آپارتمان ها در بوداپست، به صورت مبله به اجاره می روند
 • حداقل مدت اجاره آپارتمان، 1 سال می باشد
 • هنگام امضاء قرارداد، مبلغ 2 برابر اجاره ماهیانه، به عنوان پول پیش، باید به صاحب خانه پرداخت شود
 • پول پیش تنها در پایان قرارداد به مستاجر پس داده خواهد شد
 • به ندرت امکان دارد که صاحب خانه 3 برابر پول اجاره ماهیانه را به عنوان پول پیش درخواست کند!

پول پیش، صرفا جهت ضمانت رعایت بند های قرارداد پرداخت می شود. در صورتی‌ که در طول قرارداد، مستأجر موارد قرارداد را رعایت کرده و مراقبتهای لازم از آپارتمان را انجام دهد، این مبلغ در پایان قرارداد به مستاجر باز میگردد. اما در صورت بروز هر گونه آسیب به آپارتمان، بخشی از پول پیش به عنوان خسارت برداشته می شود.

هزینه شارژ ثابت و شارژ مصرفی

 • تمام ساختمان های بوداپست مخارج ماهیانه خود را به ۳ بخش تقسیم میکنند: 1) اجاره ثابت ماهیانه، 2) شارژ ثابت ساختمان، 3) شارژ مصرفی ماهیانه (قبض های آب، برق، گاز، و اینترنت). به طور مثال: شارژ ثابت و شارژ مصرفی یک آپارتمان 1 خوابه با مساحت 50 متر مربع، حدود 125 تا 150 یورو می باشد. این مقدار با توجه به فصل و میزان مصرف متغیر خواهد بود.

  در برخی‌ دیگر از قرارداد ها، مبلغ مشخصی‌ به طور ماهانه برای پرداخت شارژ مصرفی تعیین شده است. این به این منظور است که مستأجر با پرداخت این هزینه، مسئولیت پرداخت قبض های ماهانه را به صاحبخانه میدهد. در پایان قرارداد، تفاوت مقدار اصلی قبض ها و مقدار ثابت پرداخت شده، محاسبه می شود و از طرف مستاجر به صاحب خانه و یا برعکس پرداخت می شود.

  این مبلغ به طور دقیق حساب میشود. به طوری که اعداد کنتور ها در موقع شروع و پایان قرارداد نوشته می شوند و مصرف دقیق مستاجر را نشان خواهند داد.

بدیهی‌ است که مبلغ شارژ ثابت و شارژ مصرفی در ساختمانها و مکان‌ های مختلف، متفاوت است. امیدواریم که اطلاعات داده شده در این تارنما به شما راهنمایی‌ لازم را بدهد. با این حال ما پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهیم بود.